Ruszamy…

Ruszyła budowa IV odcinka obwodnicy Drezdenka
Cieszę się, że udowodniliśmy, jak ważna jest integralność regionu. Gratuluję naszego wspólnego sukcesu! – mówił Marcin Jabłoński Marszałek Województwa Lubuskiego podczas symbolicznego wbicia pierwszej łopaty na budowie IV odcinka obwodnicy Drezdenka.
W poniedziałek, 4 marca 2024 r., w Drezdenku odbyło się uroczyste rozpoczęcie budowy IV Etapu obwodnicy miasta. Inwestycja zlokalizowana jest na terenie powiatu strzelecko-drezdeneckiego w gminie Drezdenko. Przebiega na odcinku od skrzyżowania dróg wojewódzkich nr 156 i 160 do skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 158. Zrealizowane zadanie stanowić będzie ciąg drogi wojewódzkiej nr 160 – powstanie droga o łącznej długości 3,56 km.
Marszałek Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński podkreślał, że to radosna i ważna chwila. Nie byłem tu kilka tygodni i poczułem wielką radość widząc, że to wszystko dzieje się naprawdę. Wiele osób ma w tym udział. Trwało to sporo czasu. Pamiętam spotkania w Drezdenku i powiecie sprzed kilkunastu lat, to były trudne rozmowy, trudne obrady sesji rady miasta w Drezdenku, pamiętam głosy, że powiat strzelecko-drezdenecki powinien się zastanowić nad odłączeniem od województwa lubuskiego. To nie była prosta droga do tego dzisiejszego rezultatu. Obiecywaliśmy, że zrobimy wszystko, aby ten problem rozwiązać. Podkreślaliśmy, jak ważna jest dla nas integralność regionu, że nie tylko tereny wokół Gorzowa Wlkp. czy Zielonej Góry, ale również te, które leżą dalej są dla nas ważne.
Podjęliśmy zobowiązanie, żeby ten problem komunikacyjny lokalnej społeczności rozwiązać – przypomniał marszałek Marcin Jabłoński. Trwało to kilka lat, było kilka etapów. Szukaliśmy sposobu, aby rozpocząć kolejny etap. Ogromnie się cieszymy, że to udało się wreszcie zrobić i zbudować montaż finansowy. Dzięki temu mogliśmy rozpocząć przygotowania do postępowania przetargowego. Udało nam się uzyskać korzystne oferty. Po kilku tygodniach podpisaliśmy umowę na kwotę 108 mln zł, ale czas pokaże, jaki będzie końcowy efekt. Dotychczas to łącznie prawie 150 mln zł, to ogromna kwota i ogromny wysiłek.
Drezdenko jest w specyficznej sytuacji, tu nie ma drogi krajowej, wszystkie drogi są wojewódzkie i przez nie ten ciężki transport przebiega. Ten cały obowiązek spoczywał na nas. Dziękuję posłance Krystyna Sibińska – Poseł na Sejm RP oraz gronu społeczników. Mam nadzieję, że termin będzie dotrzymany, a może to wszystko wydarzy się szybciej. Wszystkim dziękuję i gratuluję naszego wspólnego sukcesu. Trzymam kciuki za Budimex SA. Powodzenia! – mówił marszałek Marcin Jabłoński.